Rodzaje napędów i ich krótka charakterystyka

Tradycyjny napęd śrubowy na wale – prostota wykonania i duża niezawodność, stosowany do prędkości poniżej 30 kn jak również do jednostek dużych i ciężkich. Napęd tolerancyjny na duże różnice w tonażu, sprawdzający się w trudnych warunkach. Tani w serwisowaniu. Najtańszy w inwestycji

Stern drive  – przekładnie typu Z do silników wbudowanych (Bravo 1, Brawo 2, Brawo 3, Volvo)   skomplikowana  i wysoce awaryjna konstrukcja, podatna na uszkodzenia wynikające z niewłaściwego użytkowania i serwisowania (uszczelnienia, olej). Napęd nie nadający się do operowania na płyciznach. Do zastosowań w mało obciążonych jednostkach poniżej 8m w tym przy konfiguracji pojedynczej. Napęd typu Z dobrze sprawdza się do jednostek operujących przy mniejszych prędkościach do 25 kn. Duża manewrowość przy konfiguracji podwójnej.  Do zastosowań komercyjnych (obciążonych) dedykowany napęd  typu KONRAD (najbardziej niezawodny na rynku).  Inwestycyjnie koszt przekładni porównywalny jest z napędem SDS, droższy niż napęd zintegrowanych w silnikach zaburtowych i tańszy niż napęd strugo wodny (water jet).  Napęd drogi w użytkowaniu i wymagający wyspecjalizowanej obsługi.

Outboard – najbardziej popularny napęd zintegrowany z silnikiem zaburtowym zawieszonym na pawęży, zwarta konstrukcja ułatwiająca aranżację pokładu, prosta instalacja. Dobrze sprawdzający się przy jednostkach do 12m i prędkościach do 40kn. Nadający się do operowania na płyciznach, lecz wrażliwy na uszkodzenia. Stosowany tylko z silnikami benzynowymi podatny na uszkodzenia przy niewłaściwym użytkowaniu (zalanie, zbyt silne wstrząsy). Stosunkowo tani w zakupie ze względu na integrację z silnikiem, prosta obsługa  ale  krótka żywotność przez co przy intensywnej eksploatacji (ponad 100h rocznie) z czasem kosztowna, przewyższająca cenę zakupu.

Surface Drive – napęd najlepiej sprawdzający się przy jednostkach powyżej 8m, prędkościach powyżej 30kn i konfiguracji podwójnej. Duża manewrowość,  możliwość operowania w płytkiej wodzie (beaching) i zanieczyszczonej. Prosta i niezawodna konstrukcja do zastosowania w szybkich łodziach motorowych (w tym rekreacyjnych) oraz  takich jak jednostki patrolowe, ścigacze, jednostki do zadań specjalnych, RIB. Do zastosowań z silnikami diesla jak i benzynowymi, wymagający oddzielnej przekładni do redukcji przełożenia i obsługi biegów przód, neutral, tył.  Dla właściwego wykorzystania napędu krytyczne jest jego właściwe skonfigurowanie  – dobranie do konkretnej jednostki. Koszt zakupu porównywalny z stern drive lub niższy (Konrad), niski koszt użytkowania.

Napęd strumieniowy Water Jet.  Dedykowany do jednostek gdzie użytkowanie tradycyjnej śruby jest niebezpieczne – Rescue boats, dive boats. Możliwość operowania w płytkich akwenach lecz bez możliwości beaching – zaciągniecie piasku do czerpni często równoważne kosztownej awarii. Napęd wrażliwy na zanieczyszczenia wody o konstrukcji skomplikowanej i podatnej na awarię. Naprawa i serwis wymagający wykwalifikowanej obsługi. Słaba manewrowość przy niskich prędkościach, zastosowany do prędkości 45kn.  Konieczność przewymiarowania mocy jednostek napędowych ze względu na jej znaczne spadki na napędzie (20-30%). Koszt zakupu porównywalny z napędem SD dla małych pędników do ponad dwukrotnie przewyższających kosztów przy większych.

Podziel się:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email